Auto etapy II - Šímasprint

29. - 30. 09. 2007

Odry, CZ

< Zpět /Back


Text: Plhus (člen posádky Plšek-Pléha) - Foto: rodiče, kamarádi a Plža


     Po dlouhé letní přestávce, kdy z kalendáře vypadla jedna ze soutěží, jsme opět zamířili na startovní čáru amatérského šampionátu Šíma sprint 2007. A ač to zpočátku nevypadalo, byla účast našeho klubu více než hojná. Posádka modré Felicie ve stálém složení Plšek - Pléha neponechala nic náhodě a již ve středu zamířila do Oder "napsat noty". Lídr Poháru ŠRC 2007, Petr Plšek, opět posadil na sedadlo spolujezdce svou přítelkyni Lenku. Ta do poslední chvíle zápasila s nachlazením, vše ale nakonec dobře dopadlo, takže ani zelená Felicie s logem nového sponzora na startu nechyběla.

     Tím, kdo chyběl, byl Martin Krajča, jemuž pracovní povinnosti tentokrát nedovolily odstartovat. Do bojů o důležité body se ovšem vrátil Michal Šimíček. Ten řešil před startem problém se spolujezdcem, až si nakonec u dobrého jídla plácl s Honzou Cvičkem. Jak se později ukázalo, nebyla to vůbec špatná volba. Páteční společný trénink "zeleno-bílých" provázelo nevlídné počasí. Sobota tedy měla ukázat, jak se kdo na tento náročný závod připravil.

     Na brzké sobotní ráno jsme měli ještě v plánu polepit auta a následně se přesunout do centra soutěže. Již během polepování jsme si nemohli nevšimnout "šikovnosti" Peti Plška. Nejen že ztratil nůžky (ty jsme těsně před startem do první rychlostní zkoušky našli za ostřikovačem), ale hlavně se zamotal během polepování do své vlastní jmenovky!
     Dorazili jsme na místo, do prostoru startu. Zde bylo již velmi rušno, každý se ještě snažil na poslední chvilku se seznámit s tratí nebo hledal pod kapotou zatoulané plnokrevníky. Po rozpravě s jezdci, během které spolujezdci nalepili startovní čísla, jsme se seřadili do špalíru aut čekajících na svůj start. Na podzimní podnik se sešla opravdu silná konkurence, startovní pole tvořilo více než 60 strojů, nejvíce "našlapaná" byla skupina 2, neboli auta s obsahem do 1400 kubíků.

     Naše ambice byly proti "nakoňovaným" Swiftům, ostrým Favoritům a áčkovým či dokonce kitovým Feliciím na úrovni "jízdy do Kauflandu", přesto jsme nehodlali složit zbraně. A navíc, přijeli jsme se hlavně bavit! Odry auto etapy II, jak zněl celý název, se skládaly ze dvou úseků jedoucích se v sobotu i v neděli. Každý den čekalo na posádky pět měřených testů.
     První test "Veselí" byl okořeněn nejen vodou a mokrým listím na silnici, ale také vrstvou kamínků po nedávné opravě asfaltu. Tato kombinace byla v první jízdě pro celou řadu účastníků doslova vražedná. Mimo trať zde skončilo šest aut a mnozí další řešili hodiny či podobné krizovky. Naštěstí se vše obešlo bez zranění! Na některých bylo ale vidět, že rozum nechali doma. My jsme se seřadili s nepatrnými rozestupy v pořadí: Petr, Martin a Michal. Další "klubák" Tony byl se svým áčkovým Favoritem úplně jinde, proto ho do našich "soubojů" ani neřadím. Přesto ani on neměl na růžích ustláno. Jak je to už u něj pravidlem, provázela ho nehorázná smůla. Napřed málem trefil nevhodně v příkopu parkujícího Escorta, následně musel řešit problémy s rozpadlou brzdovou destičkou. Opravu zvládl na poslední chvíli a mohl pokračovat v bojích o přední místa v celkovém pořadí.

     Druhý průjezd RZ Veselí už probíhal o poznání klidněji. Naše posádky vsadily na jistotu a kromě Michala, který se alespoň podle času výrazně zlepšil, jsme zajeli stabilní čas. Následovala servisní přestávka, sepisování výsledků a příprava na tři výjezdy na Dobešov. Po první části tedy v Poháru ŠRC 2007 vedl Petr, před Michalem a Martinem. Zatím ale nebylo nic rozhodnuto!
     Start do zkoušky se opozdil kvůli nefunkční časomíře, přesto jsme za krátký čas znovu stáli na startu. Čekalo nás něco přes 4 kilometry po pěkném asfaltu a do prudkého kopce. Trať byla zpestřena celou řadou serpentin a rychlých zatáček, takže ani na této zkoušce se nejednalo o odpočinkovou jízdu. Navíc, i když už asfalt stačil oschnout, po pár průjezdech bylo v zatáčkách velké množství vytahaného bláta.

     Naše posádka modré Felicie zvládla celý úsek bez problémů. To se nedá říct o jízdě Petra s Lenkou. Napřed je zbytečně zastavil pořadatel, aby je upozornil na odstavené auto, které ovšem vůbec nezavazelo! A následně, snad z rozčarování, předvedl pilot krásné "hodiny". Měl štěstí v tom, že dostal šanci na opravnou jízdu, jinak by ho toto přetočení stálo vedení. Michal s Honzou naopak zvládli projet třetí test bez chyb, přesto s horším časem. V součtu časů jsme tedy zaostávali za Petrem o několik vteřin, s Michalem jsme bojovali o desetinky, zatím v náš prospěch.


   

     Tyto souboje následovaly i při testu číslo 4 a 5. Během těchto zkoušek již nedošlo k žádnému zdržení ani k žádné havárii, mohli jsme se tedy všichni soustředit na jízdu a vychutnávat si poslední kilometry podzimní soutěže.Poslední metry RZ 5 jsem už Martina doslova "hnal" kupředu a vyplatilo se. Po sečtení všech časů jsme sice na Petra s Lenkou tentokrát nestačili, Michala s Honzou jsme ale porazili, i když nepatrným rozdílem. Důležité je, že jsme si připsali další body do celkového hodnocení a stále máme teoretickou naději na celkové prvenství. Je jisté, že i ostatní budou ještě bojovat a svou kůži nedají lacino!

     Hlavním našim cílem bylo se pěkně svézt, zasoutěžit si mezi sebou a pokusit se urvat i nějaké pěkné umístění celkově. To jsme bezezbytku splnili, všichni jsme se navíc bez zranění vrátili domů, takže můžeme být maximálně spokojení. A již teď se těšíme na další podnik na sklonku roku.Všechna práva vyhrazena ŠRC 2007 / All rights reserved ŠRC 2007